BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

bezpieczna droga Chcąc możliwie dokładnie przedstawić problem bezpieczeństwa dzieci, temat ten należy podzielić na trzy części.

Pierwsza skierowana jest do rodziców. Nasze pociechy, ze swej natury są łatwowierne i naiwne. Dlatego musimy przekazać im kilka rad, które zapobiec mogą grożącym im niebezpieczeństwom czy to gdy pozostaną same w domu, czy to np. w drodze do szkoły.

Należy zakazać bezwzględnie dzieciom przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalania się z obcymi, czy wsiadania do ich samochodów. Przekażcie swoim dzieciom, by nie otwierały drzwi od domu nieznajomym, a nawet znajomym i innym dzieciom podczas Waszej nieobecności. Zabrońcie im otwierania drzwi domofonem, gdy zgłaszający jest ktoś obcy. Uczulcie dzieci, by nie opowiadały o wyposażeniu mieszkania i urządzeniach technicznych w nim się znajdujących. Nie ujawniajcie przed swoimi dziećmi miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. Starannie wybierajcie drogę dziecka do szkoły, uczcie go zasad bezpieczeństwa. Uczyńcie wszystko, by zabawa Waszych pociech była bezpieczna, uczcie dzieci rozwagi i sami bądźcie przewidujący.

Kierujemy również parę słów do nauczycieli w temacie bezpieczeństwa dzieci pod których opieką nasi milusińscy znajdują się niemal codziennie przez kilka godzin.

Zainteresujcie się tym co robią uczniowie podczas przerw, czy na boisku ktoś obcy lub uczniowie ze starszych klas nie wykorzystują naiwności Waszych podopiecznych. Gdy usłyszycie, że Wasi uczniowie są np. okradani, choćby z drobnych kwot pieniędzy nie pozostawiajcie wobec tego faktu obojętni. Starajcie się przekazać im całą swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w szkole, a także poza jej murami.

Na koniec, pewnie nieco sucho brzmiących, lecz potrzebnych naszym zdaniem uwag pragniemy zwrócić się do samych uczniów.

Pamiętajcie by swój tornister nosić zawsze przy sobie. Idąc na lekcję zabierajcie zawsze z kurtki klucze, pieniądze, legitymacje. Wychodząc na boisko szkolne pozostawcie swoje rzeczy w zamkniętym pomieszczeniu, a gdy ktoś chce Wam zrobić krzywdę zwróćcie się o pomoc do nauczyciela, dyrektora, rodziców lub osoby do której macie zaufanie.

Temat bezpieczeństwa dzieci jest bardzo obszerny i jak widać z kliku tych powyższych uwag zależy nie tylko od samych milusińskich, ale w dużej mierze także od rodziców i nauczycieli czy opiekunów. Mamy nadzieję, że uwagi tutaj przekazane przyczynią się do większego bezpieczeństwa lubońskich dzieci.