KRADZIEŻE SAMOCHODÓW

kradzież samochodu Jednym z najbardziej spektakularnych przejawów wzrostu przestępczości w latach dziewięćdziesiątych jest stale wzrastająca ilość kradzionych samochodów. Luboń, niestety, nie stanowi tu wyjątku, choć wskaźnik odnalezienia pojazdów jest w naszym mieście zdecydowania bardziej korzystny, niż ma to miejsce np. w dużych miastach. Problem jest bez wątpienia bardzo szeroki i nie jest naszym zamiarem jago analiza. Pragniemy podać klika praktycznych uwag, jak przeciwdziałać temu zjawisku i na co zwrócić uwagę.

Spora liczba kradzieży samochodów dokonywana jest w krótkim czasie po jego zaparkowaniu. Dlatego zwróćmy uwagę czy ktoś nie obserwował naszego pojazdu, czy w jego pobliżu nie przebywali jacyś nieznajomi. Często dzieje się tak, że złodzieje jadą za „wybranym” pojazdem aż do miejsca jego postoju. Na to również warto mieć baczenie.

Jeśli zaś zmuszeni jesteśmy oddać samochód do warsztatu naprawczego, wybierajmy ten do którego mamy zaufanie i w miarę możliwości bądźmy obecni przy jego naprawie.

Zwróćmy uwagę czy na przestrzeni ostatnich dni nikt, w sposób bezpośredni lub pośredni, nie interesował się naszymi finansami.

Kolejnym krokiem w stronę bezpieczeństwa naszego pojazdu, który może uczynić kradzież zdecydowanie trudniejszą jest wyposażenie go w system alarmowy, a także mechaniczne urządzenia utrudniające uruchomienie i jazdę. Blokada skrzyni biegów, pedałów, kierownicy, odcięcie prądu do rozrusznika, czy pompy paliwowej, oraz dźwiękowy system alarmowy może nie wykluczą kradzieży, lecz w sposób znaczący ją utrudnią. Warto zatem posiadać klika wymienionych wyżej urządzeń. Oczywiście, jeżeli jest to możliwe, polecamy odstawienie pojazdu na parking strzeżony.

Ostatnio obserwujemy wzrost kradzieży pojazdów lub wartościowych przedmiotów w nich znajdujących się, przy wykorzystaniu nieuwagi, bądź elementu zaskoczenia. Jeśli zatem musimy, czy to na skutek drobnej kolizji, czy niegroźnie wyglądającego wypadku wysiąść z samochodu, weźmy ze sobą kluczyki i zamknijmy drzwi. Gdy stoimy w tzw. korku, zabezpieczmy drzwi przed otwarciem z zewnątrz. Nie stawiajmy samochodu, szczególnie po zmierzchu na leśnych, oddalonych od zabudowań parkingach. To również miejsca narażające nas na utratę lub okradzenie pojazdu. „Modnym” sposobem kradzieży wartościowych rzeczy z naszego samochodu jest metoda na tzw. koło. Przestępcy przebijają oponę, a następnie pod pozorem pomocy przy naprawie uszkodzenia lub wykorzystując moment nieuwagi, kradną dokumenty, radioodtwarzacz, bądź inne cenne przedmioty.

Takich kila uwag, mamy nadzieję, w sposób wyraźny pokazują, iż proste środki ostrożności znacząco mogą ograniczyć ryzyko kradzieży naszych „czterech kółek”. Dlatego raz jeszcze namawiamy do ich praktycznej realizacji.