Dzikie zwierzęta – wskazówki dla mieszkańców

Dziki

Wskazówki dla mieszkańców – postępowanie w przypadku spotkania dzikich zwierząt (np. dzików) i jak zapobiegać takim niechcianym spotkaniom.

Głównym powodem pojawiania się dzikich zwierząt na terenach miejskich jest bardzo łatwy dostęp do pożywienia. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż karmiony dzik będzie coraz bardziej się do takiej sytuacji przyzwyczajał i uczył tych nawyków swoje potomstwo. W związku z tym, bardzo ważne jest, aby mieszkańcy dzikich zwierząt nie dokarmiali. Ważne, aby mieć ogrodzoną posesję i pamiętać o zamykaniu bram i ogrodów, gdzie znajdują się często liście, skoszona trawa, owoce z drzew i inne odpady organiczne.

  1. Jeśli zauważymy dzikie zwierzę, a samemu nie zostaniemy przez niego dostrzeżonymi, nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Najlepiej spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  2. Jeśli jednak zwierzę nas zauważyło, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.
  3. Zaniepokojona locha z młodymi staje się bardzo agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich głaskać, zaczepiać ani tym bardziej straszyć lub atakować. Najlepiej zachować szczególną ostrożność.
  4. Nie wolno się skradać i sprawiać, że dzikie zwierzę znajdzie się w sytuacji zaskoczenia, gdyż może się wystraszyć i zareagować na to atakiem.
  5. Nie wolno szczuć dzikich zwierząt psami. Psy powinny być wyprowadzane na smyczy.
  6. Po zmroku należy unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań oraz tzw. chodzenia na skróty. W takich miejscach często można spotkać dzikie zwierzęta.
  7. Śmietniki przy posesjach należy zamykać.
  8. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.

Nawet gdy wydaje nam się, że dzikie zwierzę jest już oswojone, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno do niego podchodzić, drażnić, głaskać i karmić.

W przypadku zauważenia niebezpiecznych sytuacji dot. zwierząt dzikich można kontaktować się ze Strażą Miejską pod nr tel. 61 8 131 986 (od poniedziałku do piątku w godz. 6-22, a w soboty w godz. 6-14). Poza godzinami pracy Straży Miejskiej zdarzenia nagłe wymagające interwencji można zgłaszać na numer alarmowy zarządzania kryzysowego 601 986 986.

120 total views, 1 views today